top of page
Szukaj

Aktywność fizyczna w czasie epidemii (i nie tylko)

Zaktualizowano: 12 gru 2020

Czy warto przemęczać organizm, gdy wokoło panuje stan epidemii?


Siedząc w domu, pod natłokiem tysięcy informacji o wirusach, zarazie oraz szczepionkach wielu z nas zadaje sobie pytanie: "Czy jestem w stanie zrobić coś, aby mój organizm był gotowy na zagrożenia oraz powrót do rzeczywistości?

Pewnie już wiecie, że odpowiedź brzmi: TAK!


Największy wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu mamy my sami. To my poprzez aktywność fizyczną oraz nawyki żywieniowe jesteśmy odpowiedzialni za nasze zdrowie i samopoczucie.

Ludzie bardzo często odżywiają się niewłaściwie, nie zadając sobie pytań jakie jedzenie ma wpływ na ich zdrowie. Już Hipokrates, ok. 400 r.p.n.e. ogłosił światu swoje słynne zdanie: "Niech jedzenie będzie lekarstwem, a lekarstwo jedzeniem". Wielu ludzi, z którymi mam do czynienia, wydaje się totalnie ignorować te słowa. Doszli oni bowiem do wniosku, że skoro coś jest w sklepie, to znaczy, że musi być zdrowe. Setki reklam, które bombardują nas od dzieciństwa, także odcisnęły ogromne piętno nieświadomości i iluzji w naszym społeczeństwie.


Żaden lek nie załatwi sprawy!


Pamiętajmy, że leki w głównej mierze leczą skutek, a nie przyczynę! To bardzo ważna informacja, ponieważ wynika z niej, że to nasze życiowe wybory, nawyki i zachowania determinują nasze zdrowie oraz kondycję. Posunę się trochę dalej... W sytuacji obecnej epidemii, podaje się do wiadomości publicznej, że gdy tylko na rynek wejdzie szczepionka i wszyscy zostaniemy nią potraktowani, wtedy będziemy bezpieczni i zdrowi. Przykro mi, ale dla mnie to jest totalny nonsens. Nie będziemy bezpieczni z powodu jednej szczepionki, ponieważ w przyszłości na pewno pojawi się nowe zagrożenie, nowy wirus... i co wtedy? Zatoczymy koło, będziemy nieodpowiednio przygotowani i w panice będziemy musieli szukać ratunku u ministra zdrowia i firm farmaceutycznych, które notabene te "święte" szczepionki sprzedają za ogromne pieniądze.


Moim pragnieniem w tym artykule nie jest absolutnie namawianie nikogo do niepoddawaniu się szczepieniu lub zaprzestaniu korzystania z farmakologii. Chcę jedynie zainspirować Cię do wzięcia odpowiedzialności za zdrowie Twoje i Twoich najbliższych.


Odpowiednie nawyki żywieniowe oraz dostarczanie sobie właściwej ilości kalorii jest podstawą do ogólnego dobrostanu oraz utrzymania odpowiedniego poziomu tkanki tłuszczowej. Teraz, gdy większość z nas siedzi w domach i ma utrudniony dostęp do jakiejkolwiek możliwości ruchu, warto zastanowić się nad ilością zjadanych posiłków. Zupełnie inne zapotrzebowanie ma osoba, która pracuje fizycznie po 8 godzin dziennie, a do tego regularnie chodzi na siłownię, od identycznej osoby, która pracuje zdalnie z laptopa w domu i nie chodzi na siłownię. Różnica może wynosić 1000 kcal! Dla porównania zapotrzebowanie przeciętnej kobiety to 2000 kcal, a mężczyzny 2500 kcal. Warto więc zastanowić się czy przez sytuację wywołaną wirusem, nasza aktywność drastycznie nie spadła. Wtedy warto zmniejszyć także porcje, aby nie zacząć przybierać na wadze.

Odpowiednia podaż kaloryczna jest podstawą do utrzymania atrakcyjnej sylwetki oraz zdrowia naszego organizmu.

Zajmijmy się tematem aktywności fizycznej


Aktywność fizyczna, połączona z pełnowartościową dietą, to klucz do zdrowia, energii oraz dobrego samopoczucia. Regularne podejmowanie ćwiczeń nie tylko sprawi, że będziesz mieć więcej siły, mobilności czy wytrzymałości, ale poprawi także Twój poziom energii i samopoczucie. Aha.. no i oczywiście Twoja sylwetka będzie wyglądać znacznie atrakcyjniej :)

Ważna jest regularność. Nie musisz biegać maratonów, ale przebieżka kilka razy w tygodniu na 5 km to świetny bodziec dla naszego układu krążenia. Nie musisz też dźwigać ogromnych ciężarów, a trening z masą twojego ciała, to wystarczający bodziec dla Twoich mięśni. Aktywność fizyczna jest więc dostępna dla każdego, wystarczy dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń do swojego wieku oraz poziomu. Jeżeli potrzebujesz pomocy w dostosowaniu diety lub ćwiczeń, to śmiało napisz do mnie, a na pewno coś zaradzimy!


Przejdźmy do badań nad aktywnością fizyczną


Najnowsze badania wskazują, że 50–60% dorosłych Polaków cechuje zbyt mała aktywność fizyczna (Drygas, Kwaśniewska i wsp. 2005, Drygas 2006). Dotyczy to szczególnie kobiet, mieszkańców dużych aglomeracji miejskich oraz osób o niższym statusie socjoekonomicznym. Coraz większym problemem zdrowia publicznego jest też zbyt mała aktywność fizyczna dzieci i młodzieży: ponad 50% dziewcząt i około 33% chłopców w Polsce wykazuje zbyt małą aktywność ruchową (Woynarowska B. 2006). A teraz szczypta motywacji, czyli "dlaczego watro!"


Aktywność fizyczna działa cuda z naszym organizmem, już samo bieganie czy delikatne ćwiczenia wydolnościowe potrafią:


Poprawić wydolność mięśnia sercowego, co skutecznie chroni przed zawałem. Wytrenowany mięsień sercowy ma nie tylko mniej pracy z powodu swojej większej wydolności, ale dodatkowo przerwy między poszczególnymi skurczami są dłuższe, dlatego Twój mózg będzie poprawnie funkcjonował, zapamiętywał oraz skupiał się na najważniejszych zadaniach.


Usprawnić układ krążenia, a dobrze ukrwione ciało oraz narządy, będą pełne siły i zdrowego wyglądu.


Ludzie, uprawiający systematycznie ćwiczenia aerobowe, rzadziej chorują. Dzięki aktywności fizycznej, opóźnisz też procesy starzenia, zyskasz młodzieńczą sylwetkę i sprawność. Jak wykazują liczne badania, uprawianie joggingu w młodości powoduje, że jest się biologicznie młodszym.


Każdy ruch ma związek z centralnym systemem nerwowym, który jest siedzibą uczuć, emocji i decyzji. Endorfiny wytwarzane w naszym organizmie, wspierają Twoje dobre samopoczucie i są skuteczną metodą do walki ze stresem i i depresją. Najnowsze badania naukowe potwierdzają także korzystny wpływ biegania na inteligencję. Ruch ochroni Cię przed demencją starczą i chorobą Alzheimera.


Spalone kalorie podczas ćwiczeń, wspomogą Cię w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała oraz usprawnią i wzmocnią Twoje mięśnie i stawy, dzięki czemu będziesz cieszyć się sprawnym ciałem do późnej starości.


Dzięki ćwiczeniom aerobowym poprawi się także twoja wydolność tlenowa, a co za tym idzie, ogólna wytrzymałość. Jeżeli chcesz do późnych lat cieszyć się życiem i nie być ograniczonym przez własne zdrowie, warto już teraz rozpocząć regularne ćwiczenia aerobowe np. bieganie czy jazdę na rowerze.

Zdrowotne korzyści z aerobowej aktywności fizycznej:


 • wzrasta objętość serca, pojemność jego jam i ścian;

 • zwiększa się gęstość naczyń kapilarnych mięśnia sercowego i innych mięśni;

 • zwiększa się ilość i wielkość mitochondriów (centra energetyczne komórki);

 • zwiększa się ogólna objętość krwi;

 • przyspieszeniu ulega metabolizm spoczynkowy;

 • zwiększa się nasycenie krwi tlenem;

 • tętnice stają się bardziej elastyczne;

 • obniża się częstość skurczów serca w spoczynku i podczas umiarkowanego wysiłku;

 • obniża się ciśnienie skurczowe i rozkurczowe;

 • zwiększa się wydolność fizyczna;

 • zwiększają się zapasy energetyczne organizmu;

 • dochodzi do uaktywnienia się systemu immunologicznego (zwłaszcza przy wysiłkach o umiarkowanym charakterze);

 • następuje przyhamowanie procentowego wypłukiwania soli mineralnych z kości;

 • obniża się stężenie cholesterolu całkowitego, głównie obniżenie frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu) i po pewnym czasie podwyższenie frakcji HDL (tzw. dobrego cholesterolu);

 • obniża się stężenia trójglicerydów.

Aktywność fizyczna = zdrowe ciało.


Jak widzicie, warto się przełamać i rozpocząć swoja przygodę z aktywnością fizyczną. Wiem, że nie jest to łatwe, a zwłaszcza na początku lub po długiej przerwie, natomiast skutki niepodjęcia aktywności mogą być katastrofalne dla naszego ciała.

Warto zacząć od krótkich i średnio-intensywnych treningów i zadbać o to, aby taka aktywność była regularna. Po czasie będziemy w stanie zwiększyć intensywność oraz długość naszych ćwiczeń. Do wszystkiego dochodzi się powoli i tak samo jest z aktywnością fizyczną. Powoli, spokojnie, ucząc się własnego ciała, na pewno będziemy stawali się coraz lepsi i ominiemy kontuzje. Jeżeli potrzebujesz pomocy z wystartowaniem, to jestem tu dla Ciebie. Napisz na mojego maila fitvision@int.pl, a na pewno znajdziemy jakieś rozwiązanie dla Ciebie.


Jeżeli ten artykuł zachęcił Cię do podjęcia działań związanych z aktywnością fizyczną, proszę podziel się tym z nami w komentarzu.

Pozdrawiam i trzymam kciuki!76 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page